
Plod mušmule smatra se prirodnim lijekom protiv prehlade, upale krajnika i disajnih tegoba. Priroda je omogućila da ova slatka voćka sazreva upravo u vrijeme kada se povećava broj respiratornijh infekcija.
Mušmula ima snažna protivupalna dejstva, a osim za zdravlje disajnih puteva, koristi se i za bolji rad crijeva i uspješno eliminiše nadutost.
Pektin, odnosno dijetalna vlakna iz mušmule mogu da snize nivo masnoća u krvi, kao i da zaustave dijareju. Studije su dokazale efikasnost mušmule u ublažavanju progresije osteoporoze, kao i za očuvanje vida.
Naime, mušmule smanjuju rizik od katarakte i degeneracije žute mrlje. Mušmula ima diuretičko svojstvo i pomaže izlučivanje soli mokraćne kiseline, što smanjuje rizik od gihta i kamena u bubregu.
Dok ne sazri, od zelenih mušmula, priprema se čaj kojim se ispiraju usta u slučaju pojave otvorenih ranica (afti).
Sjemenke mušmule, također, su djelotvorne. Sluz koja se oslobađa iz njih kada su natopljene vodom koristi se za pripremu obloga, koje su vrlo djelotvorne u saniranju manjih povreda na koži.
Pročitaj još:
Pogledajte kako se pravi liker od mušmula: Moćan napitak koji jača imunitet, čisti jetru, snižava holesterol! (RECEPT)
Ovo voće sadrži nevjerovatnu količinu vitamina C pa će dobro doći u sezoni kada virusi vrebaju sa svih strana.
Ovo voće je izuzetno ljekovito, a o njemu se malo govori. Od ovog nepravedno zanemareog prirodnog lijeka pravi se izuzetan liker koji pomaže kod mnogih oboljenja, ali i kompletno jača organizam. Riječ je o mušmulama. Kako da napravite liker od mušmula pročitajte u nastavku teksta.
Sad je pravo vrijeme za berbu ovog moćnog voća.
Mušmule su prepune vitamina C, pa zato podižu imunitet, ali i ublažavaju kašalj. Pospješuju rad digestivnog trakta, spriječava nadutost, ako i pojavu gasova.
Osim probave, regulišu nivo lošeg i dobrog holesterola u krvi i čiste jetru i bubrege.
Najbolje bi bilo od ovog voća napraviti liker, kako biste u blagodetima mogli da uživate tokom cijele godine.
Liker od mušmula – Za pripremu će vam biti potrebni sljedeći sastojci:
– 600 g zrelih mušmula
– 500 ml rakije (lozovače ili šljivovice)
– 250 g šećera
Priprema:
Mušmule dobro operite, zatim osušite i stavite u veću sterilizovanu teglu. Rakiju i šećer stavite u posudu pa na srednje jakoj temperaturi zagrijavajte sve dok se šećer ne otopi. Prelijte sve preko mušmula i zatvorite teglu.
Stavite je na tamno, hladno i suvo mjesto pa je narednih sedam dana svakodnevno jednom protresite. Zatim liker ostavite da miruje minimalno tri nedelje, a nakon toga ga možete procijediti i uliti u flaše.
Savjet:
Mušmule se najčešće beru dok su još tvrde i svijetle pa se onda ostave da dozrevaju na suvom i hladnijem mjestu. Zrele mušmule prije svega ćete prepoznati po boji. Kada sazre, postaju tamnosmeđe, vrlo mekane na dodir i koža im se “nabora”.