
Na početku teksta naglašavamo da ne postoje naučni dokazi o tome da alkalna voda leči ili preventira rak.
Do danas, nijedna naučna studija nije dokazala da pijenje alkalne vode sprečava ili leči rak.
Iako mit o višestrukoj lekovitosti alkalne vode potiče od davnina, naročita popularizacija ovog napitka dogodila se u poslednjoj deceniji.
Praktikanti alternativne medicine, brojne poznate ličnosti, fitnes gurui i wellness industrija, udruženim snagama učinili su da se od ovog jednostavnog pića očekuje nemoguće.
Pogrešna tumačenja o dejstvu alkalne vode na ljudski organizam naročito su opasna kada se dovode u vezu sa terapijama protiv teških bolesti.
Mit se bazira na starom naučnom eksperimentu čije su zaključke demantovala novija naučna saznanja.
Šta nauka kaže danas?
Naime, da bi ćelija raka rasla, ona se oslanja na rast krvnih sudova u nastojanju da obezbedi dovoljno kiseonika za proizvodnju energije.
Međutim, tempo rasta i deobe ćelija raka brži je od proizvodnje krvnih sudova snabdevenih kiseonikom.
To dovodi do neefikasnog metabolizma snabdevanja energijom, što rezultira proizvodnjom mlečne kiseline.
Međutim, to što ćelija raka proizvodi mlečnu kiselinu, ne znači da celo telo postaje kiselo.
U stvari, telo ima sopstveni uigrani sistem koji održava nivo pH u organizmu između 7,35 – 7,45, odnosno blizu neutralnog.
Nemoguće je značajno promeniti nivo pH u krvi ishranom.
Pošto telo stalno radi na balansiranju pH nivoa, pijenje nečega sa višim pH, kao što je alkalna voda, ne utiče značajno na ukupni pH krvi ili pH krvi koji bi dospeo do ćelije raka ili tumora u telu, navodi se na veb sajtu “Cancer.net”.
Dakle, cela stvar je zapravo obrnuta.
Nivo pH vrednosti našeg organizma održava uigrani metabolički sistem. Ishrana, odnosno unos namirnica, ne može značajno da utiče na promenu novoa pH u krvi. Ćelije raka, usled neefikasnog snabdevanja energijom same proizvode mlečnu kiselinu, ali ona ne čini ceo organizam kiselim.
Do danas, nijedna studija nije pokazala da pijenje alkalne vode sprečava ili leči rak.